ECB svolává mimořádné zasedání, protože náklady států na půjčky rostou

Date:

Share post:

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB), která stanoví úrokové sazby, se sejde ve středu na mimořádném, neplánovaném zasedání, aby prodiskutovala nedávné výprodeje na trzích s dluhopisy eurozóny. Oznámil to mluvčí banky. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

„Rada guvernérů bude mít ve středu ad hoc setkání, na kterém bude diskutovat o aktuálních podmínkách na trhu,“ uvedl mluvčí instituce se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem.

Výnosy z dluhopisů členů eurozóny prudce vzrostly poté, co banka minulý týden slíbila sérii zvyšování úrokových sazeb. Rozdíly mezi výnosy z dluhopisů Německa a zadluženějších jižních zemí, zejména Itálie, vylétly na nejvyšší hodnoty za více než dva roky.

Konkrétní výnosy z referenčních desetiletých německých dluhopisů dosáhly ve středu 1,77 %, což je jejich nejvyšší úroveň od začátku roku 2014, zatímco výnosy z italských dluhopisů byly o 240 bazických bodů vyšší. To je největší rozpětí od začátku roku 2020.

ECB na svém pravidelném zasedání minulý týden udělala tlustou čáru za lety mimořádně uvolněné měnové politiky a potvrdila ukončení masivního program nákupu dluhopisů tento měsíc. Oznámila také své první plánované zvýšení úrokových sazeb po více než deseti letech v červenci, protože inflace v eurozóně nabírá na obrátkách.

Spotřebitelské ceny v euroregionu v květnu vzrostly o 8,1 %, což je historické maximum pro měnový klub a vysoko nad 2% cílem ECB.

Změna v politice centrální banky vyvolala v eurozóně přízrak „fragmentace“, přičemž náklady na půjčky některým zadluženějším členům rostou rychleji než v případě jiných, fiskálně disciplinovanějších států.

Členka výkonné rady Isabel Schnabelová v úterý (14. 6.) na akci v Paříži řekla, že ECB „nebude tolerovat“ neoprávněné zvýšení nákladů na půjčky, které by „podkopalo“ politiku banky.

Man and woman sitting in cafeteria discussing finance for the month. Stressed couple looking at bills sitting in restaurant wearing uniform apron. Café staff sitting together looking at expenses and bills.

Schnabelová také uvedla, že reakce ECB na rizika fragmentace bude „záviset na situaci, které čelíme“, ale trvala na tom, že závazek banky nemá „žádná omezení“, včetně vytvoření nového nástroje na odstranění rozdílu mezi náklady na půjčky.

„Nástroje mohou opět vypadat jinak, s různými podmínkami, trváním a zárukami, aby zůstaly pevně v rámci našeho mandátu,“ dodala.

Strážci evropské měny se utkají v 11 hodin SELČ.

- Reklama -PR články

Další články autora

Ceny potravin 2017-2022: Česko versus Francie

Během roku 2022 inflace překonala veškeré rekordy skoro ve všech zemích EU. Ceny dramaticky stoupají, zdražuje elektřina a...

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...