Průmyslová produkce v Číně v květnu vzrostla, maloobchodní tržby klesly

Date:

Share post:

Průmyslová produkce v Číně v květnu nečekaně vzrostla. A maloobchodní tržby ve druhé největší světové ekonomice klesly méně, než analytici odhadovali, díky postupnému uvolňování omezení souvisejících s onemocněním COVID-19. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

Podle oficiálních údajů Národního statistického úřadu se výkon čínského průmyslu v květnu zvýšil meziročně o 0,7 % po poklesu o 2,9 % v dubnu. Ekonomové však předpověděli Číně iv květnu snížení průmyslové produkce, a to o 0,7 %.

Růst v průmyslu byl podpořen uvolněním omezení spojených s onemocněním COVID-19 a silnou globální poptávkou. Čínský export rostl v květnu dvouciferným tempem, protože továrny se restartovaly a logistické problémy se zmírnily.

Těžební sektor vedl v květnu s meziročním zvýšením produkce o 7 %, zatímco ve zpracovatelském průmyslu stoupla produkce jen velmi mírně, o 0,1 %, zejména díky výrobě nových energetických vozidel, která meziročně stoupla o 108,3 %.

Statistický úřad zároveň informoval, že meziroční pokles maloobchodních tržeb se minulý měsíc zpomalil na 6,7% z 11,1% v dubnu, zatímco ekonomové předpověděli, že se sníží na 7,1%.

Pokles tržeb však signalizuje, že spotřeba je stále slabá v důsledku přetrvávajících přísných omezení spojených s onemocněním COVID-19.

Tyto údaje podle analytiků poukazují sice na oživení čínské ekonomiky v květnu, ale jen pomalé. Domnívají se, že vláda na to pravděpodobně zareaguje poskytnutím dalších fiskálních pobídek.

Manager Technical Industrial Engineer working and control robotics with monitoring system software and icon industry network connection on tablet. AI, Artificial Intelligence, Automation robot arm

Investice do fixních aktiv, hybná síla hospodářského růstu, o které politici doufali, že podpoří ekonomiku, se za prvních pět měsíců do konce května zvýšily o 6,2%. To je větší tempo, než 6%, které předpovídali analytici, ale zpomalení po jejich zvýšení o 6,8% v prvních čtyřech měsících roku.

Prodej nemovitostí v Číně v květnu klesal pomalejším tempem, a to 4%.

Velkým problémem však zůstala zaměstnanost. Míra nezaměstnanosti na základě celostátního průzkumu klesla v květnu na 5,9 % z 6,1 % v dubnu, což je stále nad vládním cílem na rok 2022 pod úrovní 5,5 %.

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...