Průmyslová produkce v Číně v květnu vzrostla, maloobchodní tržby klesly

Date:

Share post:

Průmyslová produkce v Číně v květnu nečekaně vzrostla. A maloobchodní tržby ve druhé největší světové ekonomice klesly méně, než analytici odhadovali, díky postupnému uvolňování omezení souvisejících s onemocněním COVID-19. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

Podle oficiálních údajů Národního statistického úřadu se výkon čínského průmyslu v květnu zvýšil meziročně o 0,7 % po poklesu o 2,9 % v dubnu. Ekonomové však předpověděli Číně iv květnu snížení průmyslové produkce, a to o 0,7 %.

Růst v průmyslu byl podpořen uvolněním omezení spojených s onemocněním COVID-19 a silnou globální poptávkou. Čínský export rostl v květnu dvouciferným tempem, protože továrny se restartovaly a logistické problémy se zmírnily.

Těžební sektor vedl v květnu s meziročním zvýšením produkce o 7 %, zatímco ve zpracovatelském průmyslu stoupla produkce jen velmi mírně, o 0,1 %, zejména díky výrobě nových energetických vozidel, která meziročně stoupla o 108,3 %.

Statistický úřad zároveň informoval, že meziroční pokles maloobchodních tržeb se minulý měsíc zpomalil na 6,7% z 11,1% v dubnu, zatímco ekonomové předpověděli, že se sníží na 7,1%.

Pokles tržeb však signalizuje, že spotřeba je stále slabá v důsledku přetrvávajících přísných omezení spojených s onemocněním COVID-19.

Tyto údaje podle analytiků poukazují sice na oživení čínské ekonomiky v květnu, ale jen pomalé. Domnívají se, že vláda na to pravděpodobně zareaguje poskytnutím dalších fiskálních pobídek.

Manager Technical Industrial Engineer working and control robotics with monitoring system software and icon industry network connection on tablet. AI, Artificial Intelligence, Automation robot arm

Investice do fixních aktiv, hybná síla hospodářského růstu, o které politici doufali, že podpoří ekonomiku, se za prvních pět měsíců do konce května zvýšily o 6,2%. To je větší tempo, než 6%, které předpovídali analytici, ale zpomalení po jejich zvýšení o 6,8% v prvních čtyřech měsících roku.

Prodej nemovitostí v Číně v květnu klesal pomalejším tempem, a to 4%.

Velkým problémem však zůstala zaměstnanost. Míra nezaměstnanosti na základě celostátního průzkumu klesla v květnu na 5,9 % z 6,1 % v dubnu, což je stále nad vládním cílem na rok 2022 pod úrovní 5,5 %.

- Reklama -PR články

Další články autora

Investice Porsche by měla překročit 200 milionů eur

Německá společnost Porsche Werkzeugbau by měla do roku 2024 v Horní Středě v okrese Nové Město nad Váhom...

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl zvýšit

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl do roku 2030 postupně zvýšit ze současných 8,2 % až...

Foxconn chystá výrobu pro automobilový průmysl

Foxconn Slovakia rozšíří své podnikání o dodávky pro automobilový průmysl. Ve svém závodě v Nitře plánuje v letošním...

Důvěra investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny v červnu vzrostla

Důvěra investorů v Německu i celé eurozóně v červnu vzrostla, jelikož se pesimistický pohled expertů z finančního trhu...