Jihokorejští řidiči nákladních aut ukončili stávku po osmi dnech

Date:

Share post:

Jihokorejští řidiči nákladních aut se ve středu vrátí do práce po osmi dnech stávky, protože dosáhli dohody o mzdách a nákladech na paliva. Jejich protestní akce otřásla globálními dodavatelskými řetězci. TASR zprávu převzala z AFP.

Stávka kamionistů narušila výrobu a dodávky v důležitých odvětvích, jako jsou ocelářský, petrochemický a automobilový sektor. Byl také zkouškou pro nového prezidenta Jun Sok-jola, který se zavázal, že bude řešit pracovní spory „přísně“.

Odborový svaz řidičů nákladních aut (Cargo Truckers Solidarity Union) dosáhl dohody s ministerstvem dopravy v úterý (14. 4.) pozdě večer. Kamionisté se vrátí do práce od středy, oznámilo ministerstvo.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že se mu „ulevilo“, když se odbory rozhodly ukončit stávku, a vyjádřilo lítost nad přerušením logistiky a výroby.

Kamionisté svolali stávku na protest proti prudkému nárůstu cen pohonných hmot (inflace v zemi je na nejvyšší úrovni za více než deset let) a ukončení garance minimální mzdy.

Platnost systému sazeb bezpečné nákladní dopravy měla vypršet později v průběhu letošního roku, ale obě strany se údajně dohodly, že jej ponechají. Tento systém byl navržen tak, aby pomohl předcházet nebezpečné jízdě kamionistů a zaručil minimální sazby za přepravu.

Stávka ve čtvrté největší asijské ekonomice byla další ranou pro mezinárodní dodavatelské řetězce, které stále zápasí s důsledky blokád na zastavení onemocnění COVID-19 a nově is ruskou invazí na Ukrajinu.

Caravan or convoy of trucks in line on a country highway

Jižní Korea je největším světovým vývozcem paměťových čipů a domovem globální čipové velmoci Samsung Electronics i velkých automobilek včetně Hyundai a Kia Motors.

Ministerstvo obchodu v úterý uvedlo, že akce vedla ke ztrátám pro podniky ve výši přibližně 1,6 bilionu wonů (1,19 miliardy eur). Vláda v úterý zároveň vyzvala kamionisty k ukončení stávky, která „způsobuje velké problémy v logistické síti“.

Prezident, který je nováčkem v politice, během kampaně slíbil, že bude přísný v pracovních sporech a naznačil, že je více za byznys v otázkách, než je minimální pracovní doba.

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...