Existuje mnoho možností, jak můžeme investovat peníze, které dlouhodobě nepotřebujeme. Stále více osob hledá možnosti, kde peníze vložit, aby přinášely co nejlepší zisky. Sice můžeme mít finance uloženy na různě výhodných spořicích účtech, to ale není tak výhodné, jako jiné možnosti. Ty ale také přináší rizika, některé nižší, jiné vyšší. Jednou z nich jsou dluhopisy.
Co jsou to dluhopisy a jak fungují?
Obligace či dluhopisy jsou cenné papíry vyjadřující závazek emitenta vůči věřiteli. Emitentem může být stát, firma atd. Investování do dluhopisů zajišťuje vyplacení předem daného finančního výnosu včetně příslušného úroku v konkrétním dni. Ten, kdo investuje do těchto cenných papírů, půjčuje peníze státu či firmě na danou dobu, za což dostane pravidelně platby úroků.
V případě, že dluhopis dosáhne své splatnosti, vydávající společnost či stát investorovi vrátí peníze. A co že se za peníze z dluhopisů u firem nebo ve státě děje? Mohou je použít např. na financování probíhajících operací, nové projekty, budování silnic a jiné financování výstaveb…
Rozdíl mezi akciemi a dluhopisy
Odlišnost mezi akciemi a dluhopisy je v tom, že když vlastníte dluhopis, nejste zároveň spoluvlastníkem emitující společnosti. Dluhopis opravňuje držitele k odškodnění, kompenzace za vypůjčení peněz se většinou vyplácí v pravidelných intervalech a říká se mu „kuponový výnos“. Co se týče doby splatnosti dluhopisů, její rozsah je 1 – 99 let.
Dluhopisy jsou relativně bezpečné. Jen výjimečně se stane, že dojde k nevyplacení vypůjčených peněz zpět, k čemuž dochází v případě, že dojde např. k bankrotu firmy.
Dělení dluhopisů
- Dle doby splatnosti je dělíme na krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé a s neomezenou dobou splatnosti.
- Dle emitenta se setkáváme se státními dluhopisy, komunálními dluhopisy, korporátními dluhopisy.
- Dále je dělíme i dle kuponové sazby na dluhopisy s fixní kuponovou sazbou, s variabilní kuponovou sazbou a nulovou kuponovou sazbou.
Investování do dluhopisů je zajímavé a může být řešením i pro vás.