Evropské ceny plynu v úterý stouply o 16 %

Date:

Share post:

Ceny zemního plynu v Evropě v úterý výrazně vzrostly. Důvodem bylo snížení ruských dodávek a zpoždění dodávek zkapalněného plynu (LNG) z USA.

Referenční evropský kontrakt na plyn s dodávkou v nejbližším měsíci v úterý na burze v Amsterdamu uzavřel se ziskem 16 % na 97,04 eura za megawatthodinu (MWh), což byla jeho nejvyšší zavírací cena za 1 měsíc. Během obchodování se dostal až na 101 eur.

Ruský koncern Gazprom v úterý uvedl, že kvůli technickým problémům omezuje dodávky plynu do Německa přes plynovod Nord Stream o 40 %, to znamená, že denně se bude přepravovat 100 milionů kubických metrů (m3) namísto 167 milionů m3.

Gas flaring at an oil refinery.

Další negativní zprávou pro evropský trh je, že velký exportní terminál Freeport LNG v Texasu zřejmě zůstane zavřený 3 měsíce. Minulý týden jej poškodil požár a jeho provozovatel uvedl, že částečné obnovení provozu terminálu může trvat 90 dní. Původně se předpokládalo, že bude mimo provoz jen tři týdny. Jeho plná kapacita bude podle odhadů k dispozici až někdy koncem roku.

- Reklama -PR články

Další články autora

Investice Porsche by měla překročit 200 milionů eur

Německá společnost Porsche Werkzeugbau by měla do roku 2024 v Horní Středě v okrese Nové Město nad Váhom...

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl zvýšit

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl do roku 2030 postupně zvýšit ze současných 8,2 % až...

Foxconn chystá výrobu pro automobilový průmysl

Foxconn Slovakia rozšíří své podnikání o dodávky pro automobilový průmysl. Ve svém závodě v Nitře plánuje v letošním...

Důvěra investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny v červnu vzrostla

Důvěra investorů v Německu i celé eurozóně v červnu vzrostla, jelikož se pesimistický pohled expertů z finančního trhu...