Květnová míra inflace ve Francii se potvrdila na úrovni 5,2 %

Date:

Share post:

Růst spotřebitelských cen ve Francii se v květnu zrychlil a dosáhl největší tempo za téměř 37 let, od září 1985. Přispěly k tomu zejména stoupající náklady na energie a potraviny, které se promítly i do cen jiných zboží a služeb. TASR o tom informuje na základě upřesněných údajů statistického úřadu INSEE.

Podle konečných výsledků se meziroční míra inflace ve Francii v květnu 2022 zvýšila na 5,2 % ze 4,8 % v dubnu. Tento výsledek se shoduje s předběžným odhadem z konce května.

Inflace ve druhé největší ekonomice eurozóny tak poprvé od září 1985 překročila 5 %.

Květenový nárůst inflace je výsledkem zrychlení cen energií (na 27,8 % z 26,5 % v dubnu), přičemž tempo růstu cen nafty stouplo na 35,2 % (z 34,3 %), benzinu na 24,2 % (17 ,4 %) a plynu na 55 % (54,4 %), zatímco v případě cen elektřiny mírně kleslo na 6,5 ​​% (ze 6,9 ​​%).

V květnu se také zvýšily ceny služeb (o 3,2 % oproti 3 % v dubnu), potravin (o 4,3 % oproti 3,8 %) a průmyslového zboží (o 3 % oproti 2,6 %).

V meziměsíčním srovnání stouply spotřebitelské ceny v květnu o 0,7 %, což je mírně nad předběžným odhadem na úrovni 0,6 %.

Asian woman stares at the check for dinner at the restaurant, her eyes bulging. The concept of inflation and devaluation of money and reduction of purchasing power of the population.

Jaderná míra inflace, bez nestálých cen energií a potravin, se v květnu meziročně zvýšila o 3,7 % po nárůstu o 3,2 % v dubnu.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HISC), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, v květnu stoupl meziročně o 5,8 % (o 5,4 % v dubnu) a meziměsíčně o 0,8 % (o 0,5 %) v dubnu).

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...