Květnová míra inflace ve Francii se potvrdila na úrovni 5,2 %

Date:

Share post:

Růst spotřebitelských cen ve Francii se v květnu zrychlil a dosáhl největší tempo za téměř 37 let, od září 1985. Přispěly k tomu zejména stoupající náklady na energie a potraviny, které se promítly i do cen jiných zboží a služeb. TASR o tom informuje na základě upřesněných údajů statistického úřadu INSEE.

Podle konečných výsledků se meziroční míra inflace ve Francii v květnu 2022 zvýšila na 5,2 % ze 4,8 % v dubnu. Tento výsledek se shoduje s předběžným odhadem z konce května.

Inflace ve druhé největší ekonomice eurozóny tak poprvé od září 1985 překročila 5 %.

Květenový nárůst inflace je výsledkem zrychlení cen energií (na 27,8 % z 26,5 % v dubnu), přičemž tempo růstu cen nafty stouplo na 35,2 % (z 34,3 %), benzinu na 24,2 % (17 ,4 %) a plynu na 55 % (54,4 %), zatímco v případě cen elektřiny mírně kleslo na 6,5 ​​% (ze 6,9 ​​%).

V květnu se také zvýšily ceny služeb (o 3,2 % oproti 3 % v dubnu), potravin (o 4,3 % oproti 3,8 %) a průmyslového zboží (o 3 % oproti 2,6 %).

V meziměsíčním srovnání stouply spotřebitelské ceny v květnu o 0,7 %, což je mírně nad předběžným odhadem na úrovni 0,6 %.

Asian woman stares at the check for dinner at the restaurant, her eyes bulging. The concept of inflation and devaluation of money and reduction of purchasing power of the population.

Jaderná míra inflace, bez nestálých cen energií a potravin, se v květnu meziročně zvýšila o 3,7 % po nárůstu o 3,2 % v dubnu.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HISC), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, v květnu stoupl meziročně o 5,8 % (o 5,4 % v dubnu) a meziměsíčně o 0,8 % (o 0,5 %) v dubnu).

- Reklama -PR články

Další články autora

Investice Porsche by měla překročit 200 milionů eur

Německá společnost Porsche Werkzeugbau by měla do roku 2024 v Horní Středě v okrese Nové Město nad Váhom...

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl zvýšit

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl do roku 2030 postupně zvýšit ze současných 8,2 % až...

Foxconn chystá výrobu pro automobilový průmysl

Foxconn Slovakia rozšíří své podnikání o dodávky pro automobilový průmysl. Ve svém závodě v Nitře plánuje v letošním...

Důvěra investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny v červnu vzrostla

Důvěra investorů v Německu i celé eurozóně v červnu vzrostla, jelikož se pesimistický pohled expertů z finančního trhu...