Válka Ruska o světové zásobování potravinami

Date:

Share post:

Ruská válka na Ukrajině si vybírá hroznou daň na Ukrajincích a podporuje utrpení v Rusku a v celém rozvinutém světě. Ale největšími ekonomickými oběťmi jsou téměř jistě chudší země, které nejsou vůbec zapojeny do konfliktu, ale čelí potenciální devastaci v důsledku nárůstu globálních cen potravin, který záměrně vyvolala ruská politika.
Rusko využívá svou Černomořskou flotilu a kontrolu nad většinou ukrajinského pobřeží k blokování vývozu ukrajinského obilí. To se ale může do jisté míry dostat na trh jinými cestami. Ale v roce 1843 se Ruské impérium rozhodlo postavit své železniční tratě o něco širší než železnice se standardním rozchodem. Sovětský svaz pokračoval v této politice a výsledkem je, že ukrajinské nákladní vlaky se dnes nemohou tak snadno dostat do Polska, takže blokáda vytváří obrovské dopravní úzké hrdlo.

Původně se dalo předpokládat, že Rusové mají v první řadě zájem poškodit ukrajinskou ekonomiku tím, že jim odpírají příjmy z exportu, a sekundárně mají zájem o zvýšení globálních cen obilí ve prospěch vlastních vývozců obilí. Ale Rusko zastavilo vývoz obilí a nyní argumentuje, že západní země by měly zrušit své sankce vůči Rusku, aby se ruské obilí dostaly do pohybu. To nedává velký smysl, protože země sankcionující Rusko nejsou zeměmi, které nejvíce poškozují stoupající ceny potravin. Bohužel ani celá myšlenka invaze na Ukrajinu nedávala velký smysl a Putinovo uvažování o této otázce se zdá být poháněno spíše ideologií než praktickými úvahami.

Jídlo velmi zdražilo
Dnešní globální inflaci lze částečně připsat stimulačním fiskálním a monetárním politikám přijatým v mnoha velkých zemích. Jasně to můžeme vidět v „základním“ indexu spotřebitelských cen, který nebere v úvahu nestálé potravinové a energetické komodity. Tyto výkyvy cen komodit jsou však velmi bolestivé a jak můžete vidět, ceny potravin stoupají rychleji než celková inflace, což je způsobeno neuvěřitelným 40% zvýšením ceny pšeničné mouky.

Army soldier with weapon standing in front of ukrainian flag

Mezi různými základními plodinami existuje částečná zastupitelnost, takže i když blokáda přímo ovlivňuje cenu pšenice, tak cena kukuřice vzrostla o 32 procent a cena sóji o 18 procent. Náklady na obilí se částečně promítají i do cen masa, protože zvyšují náklady na krmivo pro zvířata.

Zatímco drahé potraviny jsou skutečným problémem pro mnoho lidí v bohatých zemích, nejde o tak ochromující ekonomickou katastrofu, jakou je drahá energie. Zvyšování cen potravin nikoho netěší, ale většina domácností se dokáže přizpůsobit určitému růstu cen.

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...