Mezibankovní úrokové sazby v eurozóně vzrostly nejprudšěji za 10 let

Date:

Share post:

Mezibankovní úrokové sazby v eurozóně zaznamenaly v úterý nejprudší 1-denní nárůst za více než 10 let. Důvodem je prudké zvýšení tržních očekávání týkajících se zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB).

Euribor, což je základní referenční sazba, protože všechny druhy finančních produktů od úrokových swapů, spořicích účtů až po hypotéky, jsou oceňovány na jejím základě.

Šestiměsíční Euribor ve srovnání s pondělím (13. 6.) stoupl o 6,7 bazického bodu, což bylo jeho nejprudší zvýšení od roku 2011, a byl stanoven na 0,175 %, což bylo nejvíce od roku 2014. Pro srovnání, šestiměsíční Euribor se na začátku roku nacházel pod -0,50%.

Polish money, calculator and magnifier. Budget and finance concept

Dvanáctiměsíční Euribor vzrostl o 16,5 bazického bodu, nejvýrazněji od roku 2008, na 0,957 %, což bylo nejvíce od roku 2012.

Tříměsíční Euribor si polepšil o 3,8 bazického bodu (nejvýše od dubna 2020) a byl stanoven na -0,243 %.

Strateg DZ Bank Rene Albrecht nepovažuje nárůst sazeb Euribor za překvapivý, protože prudce stouply očekávání týkající se zvyšování sazeb ECB. Investoři aktuálně počítají s tím, že ECB do září zvýší sazby téměř o 90 bazických bodů. Ještě minulý týden předpokládali, že stoupnou o 75 bazických bodů.

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...