Nizozemská centrální banka zhoršila odhad růstu ekonomiky

Date:

Share post:

Růst nizozemské ekonomiky se zastavil a neobnoví se dříve než před koncem roku, protože ceny energií a celková inflace stoupají v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Uvedla to ve své zprávě nizozemská centrální banka (DNB).

Banka předpovídá, že tempo růstu páté největší ekonomiky eurozóny za celý letošní rok se zpomalí na 2,8 % z 5 % v roce 2021, a na 1,5 % v roce 2023. To je horší odhad než předchozí prognóza, v níž centrální banka předpověděla ekonomice růst o 3,6 % v roce 2022.

Letošní růst bude čistě statistickým výsledkem silného zotavení se ekonomiky z onemocnění COVID-19 na konci loňského roku, poznamenala také banka.

„Růst se už zastavil a zůstane kolem nuly až do posledních tří měsíců roku,“ řekl novinářům šéf DNB Olaf Sleijpen. Očekává, že růst hospodářství se zrychlí na konci roku 2022, ale jen pokud do té doby ceny energií dosáhnou svého vrcholu.

Inflace by u tohoto scénáře měla kulminovat na úrovni 8,7 % v letošním roce, v roce 2023 by měla klesnout na 3,9 %, a pak na 2,4 % v roce 2024.

classic architecture details of a Bank building

DNB zároveň představila i pochmurnější scénář, ve kterém Rusko pokračuje ve válce na Ukrajině minimálně do konce roku 2023 a rozhodne se příští měsíc zastavit veškeré dodávky energií do Evropy.

V takovém případě by nizozemská ekonomika v letošním roce vzrostla pouze o 0,4 % a v roce 2023 by klesla o 1,5 %, přičemž inflace by se letos vyšplhala na téměř 11 % a v následujícím roce 2023 by se snížila na 5,5 %. %.

TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...