Nizozemská centrální banka zhoršila odhad růstu ekonomiky

Date:

Share post:

Růst nizozemské ekonomiky se zastavil a neobnoví se dříve než před koncem roku, protože ceny energií a celková inflace stoupají v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Uvedla to ve své zprávě nizozemská centrální banka (DNB).

Banka předpovídá, že tempo růstu páté největší ekonomiky eurozóny za celý letošní rok se zpomalí na 2,8 % z 5 % v roce 2021, a na 1,5 % v roce 2023. To je horší odhad než předchozí prognóza, v níž centrální banka předpověděla ekonomice růst o 3,6 % v roce 2022.

Letošní růst bude čistě statistickým výsledkem silného zotavení se ekonomiky z onemocnění COVID-19 na konci loňského roku, poznamenala také banka.

„Růst se už zastavil a zůstane kolem nuly až do posledních tří měsíců roku,“ řekl novinářům šéf DNB Olaf Sleijpen. Očekává, že růst hospodářství se zrychlí na konci roku 2022, ale jen pokud do té doby ceny energií dosáhnou svého vrcholu.

Inflace by u tohoto scénáře měla kulminovat na úrovni 8,7 % v letošním roce, v roce 2023 by měla klesnout na 3,9 %, a pak na 2,4 % v roce 2024.

classic architecture details of a Bank building

DNB zároveň představila i pochmurnější scénář, ve kterém Rusko pokračuje ve válce na Ukrajině minimálně do konce roku 2023 a rozhodne se příští měsíc zastavit veškeré dodávky energií do Evropy.

V takovém případě by nizozemská ekonomika v letošním roce vzrostla pouze o 0,4 % a v roce 2023 by klesla o 1,5 %, přičemž inflace by se letos vyšplhala na téměř 11 % a v následujícím roce 2023 by se snížila na 5,5 %. %.

TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

- Reklama -PR články

Další články autora

Investice Porsche by měla překročit 200 milionů eur

Německá společnost Porsche Werkzeugbau by měla do roku 2024 v Horní Středě v okrese Nové Město nad Váhom...

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl zvýšit

Podíl biosložky v motorových palivech by se měl do roku 2030 postupně zvýšit ze současných 8,2 % až...

Foxconn chystá výrobu pro automobilový průmysl

Foxconn Slovakia rozšíří své podnikání o dodávky pro automobilový průmysl. Ve svém závodě v Nitře plánuje v letošním...

Důvěra investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny v červnu vzrostla

Důvěra investorů v Německu i celé eurozóně v červnu vzrostla, jelikož se pesimistický pohled expertů z finančního trhu...