Podíl biosložky v motorových palivech by se měl do roku 2030 postupně zvýšit ze současných 8,2 % až na 11,4 % jejich energetické hodnoty. Vyplývá to z novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie a vysoce účinné kombinované výroby, kterou ve středu plénum Národní rady (NR) SR posunulo do druhého čtení. Aktuálně platný zákon počítá s obsahem biopaliv ve výši maximálně 8,2 % iv následujících letech. Novela přináší řadu dalších změn a vychází ze směrnice Evropského parlamentu a rady EU.
„Cílem návrhu zákona je transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2018/2001 ze dne 11. prosince 2018 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl resort hospodářství v předkládací zprávě k materiálu.
S přidáváním udržitelných pohonných látek zákon počítá i při využívání stlačeného zemního plynu (CNG) a zkapalněného zemního plynu (LNG). Od příštího roku by se měl jejich energetický podíl na těchto pohonných látkách zvýšit na dvě procenta a postupně má narůstat až na 14 % v roce 2030.
V souvislosti s provedením uvedené směrnice stanoví novela pro paliva z biomasy používaná v odvětví výroby elektřiny a vytápění kritéria udržitelnosti a požadované úspory emisí skleníkových plynů. Zvyšuje se také minimální práh úspor emisí skleníkových plynů pro biopaliva, biokapaliny a bioplyn v dopravě, vyráběné v nových zařízeních.
Navrhovaný zákon mění i právo na přednostní připojení do distribuční soustavy. Podle současného znění má každý výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a výroby vysoce účinnou kombinovanou výrobou právo na přednostní připojení do distribuční soustavy, přístup, přenos, distribuci a dodávku elektřiny. Tato podpora se nově již nemá týkat zařízení s instalovaným výkonem nad 400 kW a od roku 2026 nad 200 kW.

Resort hospodářství zavádí v novele zákona nový právní rámec vydávání záruk původu pro plyn z obnovitelných zdrojů. Má se tak vytvořit jednotný prostředek prokázání původu plynu z obnovitelných zdrojů koncovým odběratelům a usnadnit přeshraniční obchod s takovým plynem. Současně se umožní vydávání záruky původu i pro jiný plyn než biometan. Tím může být například vodík, skládkový plyn, plyn z čističek odpadních vod či syntetický plyn. Podpora výroby obnovitelných plynů má být přednostní distribucí biomethanu, vydáním záruky původu pro obnovitelný plyn či vydáním potvrzení o množství biomethanu.