Průmyslová produkce v Číně v květnu nečekaně vzrostla. A maloobchodní tržby ve druhé největší světové ekonomice klesly méně, než analytici odhadovali, díky postupnému uvolňování omezení souvisejících s onemocněním COVID-19. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.
Podle oficiálních údajů Národního statistického úřadu se výkon čínského průmyslu v květnu zvýšil meziročně o 0,7 % po poklesu o 2,9 % v dubnu. Ekonomové však předpověděli Číně iv květnu snížení průmyslové produkce, a to o 0,7 %.
Růst v průmyslu byl podpořen uvolněním omezení spojených s onemocněním COVID-19 a silnou globální poptávkou. Čínský export rostl v květnu dvouciferným tempem, protože továrny se restartovaly a logistické problémy se zmírnily.
Těžební sektor vedl v květnu s meziročním zvýšením produkce o 7 %, zatímco ve zpracovatelském průmyslu stoupla produkce jen velmi mírně, o 0,1 %, zejména díky výrobě nových energetických vozidel, která meziročně stoupla o 108,3 %.
Statistický úřad zároveň informoval, že meziroční pokles maloobchodních tržeb se minulý měsíc zpomalil na 6,7% z 11,1% v dubnu, zatímco ekonomové předpověděli, že se sníží na 7,1%.
Pokles tržeb však signalizuje, že spotřeba je stále slabá v důsledku přetrvávajících přísných omezení spojených s onemocněním COVID-19.
Tyto údaje podle analytiků poukazují sice na oživení čínské ekonomiky v květnu, ale jen pomalé. Domnívají se, že vláda na to pravděpodobně zareaguje poskytnutím dalších fiskálních pobídek.
Investice do fixních aktiv, hybná síla hospodářského růstu, o které politici doufali, že podpoří ekonomiku, se za prvních pět měsíců do konce května zvýšily o 6,2%. To je větší tempo, než 6%, které předpovídali analytici, ale zpomalení po jejich zvýšení o 6,8% v prvních čtyřech měsících roku.
Prodej nemovitostí v Číně v květnu klesal pomalejším tempem, a to 4%.
Velkým problémem však zůstala zaměstnanost. Míra nezaměstnanosti na základě celostátního průzkumu klesla v květnu na 5,9 % z 6,1 % v dubnu, což je stále nad vládním cílem na rok 2022 pod úrovní 5,5 %.