Velkoobchodní ceny v USA v květnu vzrostly o 10,8 %

Date:

Share post:

Velkoobchodní ceny v USA v květnu rostly téměř rekordním tempem. To signalizuje zvyšování inflačních tlaků v největší světové ekonomice.

Index cen výrobců (PPI) meziročně vyskočil o 10,8 %, uvedlo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně se zvýšil o 0,8 % po +0,4 % v dubnu.

Takzvaný jaderný index cen výrobců, do kterého se nezapočítávají potraviny, energie ani obchodní služby, meziměsíčně stoupl o 0,5 % a meziročně o 6,8 %.

Meziroční tempo růstu PPI i jaderného PPI se pohybuje v blízkosti jejich rekordních maxim – 11,5 %, respektive 7,1 %.

Tyto údaje pečlivě sledují investoři a ekonomové, protože inflační tlaky na velkoobchodní úrovni se později promítnou i do vývoje spotřebitelských cen, které v květnu meziročně vyskočily o 8,6 %, což byl jejich nejprudší nárůst od prosince 1981.

Close-up of unrecognizable people presenting awards, Nikon Z7

Motorem velkoobchodní inflace byly také v květnu energie. Index cen energií pro konečnou spotřebu meziměsíčně stoupl o 5 %. V rámci energií, ceny benzínu vyskočily o 8,4%.

- Reklama -PR články

Další články autora

Test VPNSecure.me s PureVPN: Která VPN vyhrála?

Jaká VPN nabízí více funkcí, VPNSecure, nebo dává větší smysl Pure VPN? Parametry obou VPN jsme pečlivě porovnali,...

Několik tipů, jak napsat perfektní diplomovou práci

Diplomová práce může být pořádný horor, to potvrdí snad každý student. Proto přinášíme devět užitečných tipů, jak napsat...

Prodej firmy – snadno a rychle s pomocí profesionálních poradců

Prodej firmy může být zdlouhavým a náročným procesem. Nikoli však s využitím služeb profesionálních poradců. Ti vám pomohou vyřešit...

Co je vlastně energie?

Termínem „energie“ se označuje nejen známá fyzikální veličina. Velmi často s tímto pojmem ve významu energie duchovní, spirituální...